Haber

Kazakistan: Çin’in Ukrayna’daki krizin siyasi çözümü konusundaki duruşu desteği hak ediyor

Kazakistan, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşının siyasi çözümü konusundaki tutumunu desteklediğini belirterek, devletlerin egemenliğine saygı gösterilmesi konusundaki tezini yineledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ukrayna’daki krizin siyasi çözümü konusundaki tutumuna ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Kazakistan Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ukrayna krizinin siyasi analizi konusundaki tutumunu memnuniyetle karşılamaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın temel ilkelerine uygun olarak devletler.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Askeri çatışmaya dahil olan tarafların iyi niyet göstermelerini, çatışmaları durdurmalarını ve bir an önce müzakere masasına oturmalarını ve uluslararası toplumun duruma diplomatik bir çözüm bulması için katkıda bulunmalarını destekliyoruz” denildi. ” denildi.

Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılı olan 24 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı, taraflar arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması ve silahlı çatışmanın durdurulması için 12 maddelik bir “çözüm planı” açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu